Križna jama – wyprawa pontonem po podziemnych jeziorach

Križna jama wielkością ustępuje Jaskiniom Szkocjańskim, jej formy naciekowe nie są tak bogate jak w bardzo skomercjalizowanej Jaskini Postojna, lecz ma do zaoferowania niesamowita atrakcję – pływanie pontonami po podziemnych jeziorach.

Križna Jama znajduje się w południowo-zachodniej Słowenii, w pobliżu miejscowości Cerknica. Swoją nazwę zawdzięcza kościołowi Świętego Krzyża w wsi Podlož. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 8 kilometrów. Temperatura powietrza w korytarzach jest stała i wynosi ok. 8˚C.

To tu dokonano niesamowitego odkrycia kości niedźwiedzi jaskiniowych, kryjących się tu przed zimą ponad 50 tysięcy lat temu. Zwierzęta poruszały się po suchej części jaskini po omacku, o czym świadczą wypolerowane fragmenty ścian.

W jaskini znajduje się blisko 50 podziemnych szmaragdowych jezior w których żyją aż 44 gatunki różnych organizmów. Tylko trzy inne groty na świecie mogą poszczycić się tak bogatą fauną.

Po zakupieniu biletów, dostajemy kalosze pstrykamy parę głupich fotek i w drogę!

KJ01

Warto zapamiętać wybierając się z mniejszym dzieckiem, że najmniejszy rozmiar kaloszy jakie posiadają to 23. Więc jeśli jedziesz z dzieckiem który nosi mniejszy rozmiar buta – weź jego własne kalosze. No i nie zapomnijcie o ciepłej odzieży :)

Przewodnik otwiera metalową bramę i schodzimy w dół po betonowych schodach. Zatrzymujemy się przy mapie, gdzie przewodnik opowiada o budowie jaskini. Križna jama powstała wskutek procesu krasowienia, czyli rozpuszczania skał przez wody podziemne. W jej wnętrzu znajduje się wiele form naciekowych takich jak stalaktyty, stalagmity, draperie czy misy martwicowe.

Tutaj dostajemy latarki, ponieważ Križna jama jest nieoświetlona, a trasa wyznaczona jest przez rozłożone na ziemi taśmy.

KJ2 KJ3

Dochodzimy do miejsca gdzie w szklanej gablocie można obejrzeć czaszkę niedźwiedzia jaskiniowego (roślinożercy) i porównać ją z czaszką znanego nam dziś niedźwiedzia.

KJ4

Po krótkiej prelekcji przewodnika udajemy się dalej do czekającego na jeziorze pontonu, podziwiając szatę naciekową jaskini i słuchając szmeru podziemnego strumienia.

KJ5 KJ6 KJ7 KJ8 KJ9

Kilka uwag praktycznych:

Zwiedzanie jaskini Križna Jama jest możliwe w ciągu całego roku. Do wyboru mamy dwie opcje zwiedzania:

1 – wizyta godzinna, nie wymagająca wcześniejszej rezerwacji.
Cena 8 EUR dorosły, dzieci w wieku 3-15 lat – 5,50 EUR.

2 – Wizyta 4-godzinna wymagająca wcześniejszej rezerwacji. Rezerwacji możemy dokonać na stronie: http://www.krizna-jama.si/sredina_english.html
Cena:
45,00 EUR od osoby (dla grupy 4 osobowej)
55,00 EUR od osoby (dla grupy 3 osobowej)
65,00 EUR od osoby (dla grupy 2 osobowej)

My wybraliśmy opcję wizyty godzinnej, ze względu to to, że raz nie pomyśleliśmy o wcześniejszej rezerwacji i dwa – bałam się, że Milenka nie wytrzyma 4-godzinnego siedzenia na pontonie.

Godziny wejść:

– kwiecień, maj, czerwiec – sobota, niedziela i święta w godz. 15:00
– lipiec, sierpień – codziennie w godz. 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00
– wrzesień – codziennie w godz. 11:00, 13:00, i 15:00

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *